Podporujeme oravských študentov, aby konkurovali svetovej špičke. Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Dobrodružstvo v Bruseli

Úvod

Chceš sa so spolužiakmi pozrieť na pár dní do Bruselu a navštíviť jeho najzaujímavejšie miesta? Je to jednoduché. Zapoj sa do súťaže a zamakaj, máš to v rukách. Víťazný tím pocestuje na nezabudnuteľný výlet, ak to chceš byť práve ty so svojím tímom, tak čítaj ďalej!

Zlepši to

Venujete sa s kamošmi aktivite, ktorou pomáhate svojmu okoliu? Máte nápad ako zlepšiť život vo svojej komunite? Prihlásiť sa môžete s aktivitou, ktorej sa venujete už dlhšie alebo sa s kamošmi rozhodnite urobiť niečo nové práve teraz. Môže to byť čokoľvek. Podstatné je, aby ste riešili nejaký problém alebo prispeli k zlepšeniu života okolo vás.


Možností je veľa, ak si však nie ste istí, skúste napríklad vyriešiť zníženie spotreby energie vo vašej škole alebo vymyslite opatrenie na potlačenie kyberšikany medzi študentmi. Pre inšpiráciu si môžeš pozrieť pár námetov z posledné ročníka TU.

Nápad, riešenie a akcia!

Keď sa rozhodnete pre projekt, ktorému sa chcete venovať (či už budete riešiť konkrétny problém alebo navrhovať zlepšenia), zamyslite sa nad riešením. To však nestačí len vymyslieť, musíte ho aj fyzicky realizovať a čo najlepšie odprezentovať do uzávierky súťaže.


Nevadí, ak vám realizácia nevyjde podľa predstáv. Nebojte sa zlyhať, hoci aj na plnej čiare. Podstatné je, ako k veci pristúpite. A pamätajte, vyhrať môžete aj v prípade, že sa vaše ciele pri riešení zadania vôbec nenaplnia. Veď najväčšie víťazstvá sa často rodia práve z obrovských porážok.

Organizačné pokyny

Chceš sa so spolužiakmi pozrieť na pár dní do Bruselu a navštíviť jeho najzaujímavejšie miesta? Je to jednoduché. Zapoj sa do súťaže a možno práve tvoj tím s nami poletí do Bruselu. Aké sú organizačné pokyny súťaže?

 

  1. V novom ročníku školského roka 2023/2024 môžu súťažiť o študentskú návštevu Bruselu žiaci všetkých oravských stredných škôl.
  2. Do súťaže sa môžu zapojiť trojčlenné tímy. Členovia tímu nemusia byť z jednej triedy a ani z jedného ročníka, musia byť však z jednej školy. Tím sa musí prihlásiť cez registračný formulár na našom webe najneskôr do 31.10. 2023. Link na prihlásenie: www.oravskaraketa.sk/registracia
  3. Je potrebné vybrať si zadanie, vymyslieť riešenie, vykonať akciu a byť pripravení na prezentáciu výsledkov svojho snaženia do 28.02. 2024.
  4. Na záver akcie pripravíte prezentáciu výsledkov svojho snaženia (forma je na vás), ktorú predstavíte v krátkej dobe po dohodnutom termíne podľa vyššie uvedeného bodu. Vaša prezentácia by nemala byť dlhá, ani krátka, ale tak akurát. Samozrejme nás poteší, ak bude prezentácia pekná a nápaditá. Všetko je však na vás. Urobte to najlepšie ako viete. Minimálne obsahové náležitosti prezentácie by mali byť:

 

  • Názov tímu, škola, členovia tímu a základné kontaktné informácie (trieda, vaše telefónne čísla, emailové adresy).
  • Označenie zadania a zdôvodnenie, prečo ste si ho vybrali.
  • Popis toho, ako ste prichádzali na riešenie, prečo ste sa rozhodli pre dané riešenie, aké iné alternatívy riešenia ste zvažovali a prečo ste ich zavrhli.
  • Popis akcie alebo spôsobu ako ste sa pokúsili vymyslené riešenie zrealizovať a ako vám to v skutočnosti šlo. 
  • Popis vzťahu k hodnotiacim kritériám.
  • Záver – čo si o tom celom myslíte? 

 

  1. Súťaž vyhodnotíme v období od 01.03.2024 do 31.03.2024.
  2. Pobyt v Bruseli získa najlepšie hodnotený tím. Tímy na druhom a treťom mieste získajú vecné ceny. Termín trojdňového pobytu bude určený po dohode v období máj – jún 2024. V rámci pobytu v Bruseli má víťazný tím zabezpečené letenky, dopravu na letisko a z letiska, hotel s raňajkami a sprevádzané návštevy po európskych inštitúciách. To isté získava pedagogický sprievod, ktorý pocestuje spolu s tímom. Voľno zo školy máte vybavené.
  3. Hodnotiteľmi sú: Ondrej Bukna, Marek Kapičák, Ján Laurinčík, Juraj Bukna. Každý hodnotiteľ hodnotí projekt anonymne a samostatne bodmi na stupnici od 1 po 10 (1 – slabé, 10 – vynikajúce). Vyhráva tím s najväčším počtom bodov.
  4. Môže sa zapojiť maximálne 50 tímov. Rozhoduje poradie registrácie.
  5. Zmena podmienok súťaže je vyhradená. Môže dôjsť najmä k predĺženiu termínov na vyhodnotenie súťaže a podobne.
  6. Každý tím bude mať mentora z Oravskej rakety, s ktorým môže konzultovať svoj projekt v rozsahu až 5 hodín.

Ďalšie technické podmienky:

  • Jeden žiak môže byť maximálne v jednom tíme.
  • Zmena alebo zníženie členov tímu je dovolené len vo vážnych prípadoch a musí o nej rozhodnúť vopred organizátor (Oravská raketa).
  • Každý kto sa do súťaže zapojí vyjadruje súhlas s jej podmienkami.
  • V prípade akéhokoľvek neférového správania môžu byť tímy diskvalifikované bez upozornenia.
  • Každý tím, ktorý pocestuje do Bruselu bude sprevádzať zástupca školy.

Aké sú hodnotiace kritériá súťaže? 

Hodnotitelia budú posudzovať jednotlivé projekty subjektívne, pričom veľmi ocenia odvahu, invenciu a reálnu akciu súťažiacich tímov. Optika, cez ktorú sú projekty hodnotené je vyjadrená v hodnotiacich kritériách, ktoré sú uvedené nižšie. Nemusíte ich vôbec splniť všetky. Veľkú šancu na úspech má aj dobrý projekt, ktorý sa “trafí” čo i len do jedného hodnotiaceho kritéria. Hodnotiace kritériá sú tu na to, aby vám pomohli orientovať sa v tom, čo môže zavážiť. Niektoré kritériá môžu byť na vaše zadanie nepoužiteľné, preto sa nimi nenechajte pomýliť a berte ich s rezervou.     

 

  • Podpora komunity alebo regiónu
    Dobré body získaš, ak riešenie problému obohatí tvoj región alebo komunitu (obec, školu, klub…), v ktorej sa pohybuješ.
  • Škálovateľnosť
    Kladne hodnotíme, ak sa dá vaše riešenie problému ľahko použiť (škálovať) aj na iné obdobné prípady.
  • Inovácie, digitalizácia a zapojenie moderných technológií
    Bude prínosom, ak šikovne zavedieš inovácie, digitalizáciu alebo moderné technológie do oblastí, kde dosiaľ nie sú vo veľkom využívané.
  • Transparentnosť
    Čokoľvek urobíš, musí to byť transparentné a poctivé. Inak nemáš šancu uspieť.
  • Udržateľnosť
    Ak tvoje riešenie problému nebude len jednorazový výstrel, ale sa ho podarí udržať po dlhšiu dobu, získaš do hodnotenia kladné body.
  • Originalita a kreativita
    Nové, originálne a kreatívne nápady ti prinesú viac bodov, ako už dávno zaužívané riešenia.
  • Value for money
    Za málo peňazí, veľa muziky. To sa počíta.
  • Ekológia a zdravie
    Ak sa ti v projekte podarí pozitívne ovplyvniť ekológiu alebo kladne zapôsobiť na zdravie obyvateľstva, aj to je prínosom.
  • Reálny dopad na spoločnosť, resp. praktické využitie
    Nejde o teóriu. Vaše riešenie musí mať reálnu ambíciu zmeniť veci k lepšiemu.
  • Zahraničný prvok + think big!
    Ak pri projekte využiješ určitý zahraničný prvok alebo znalosť jazykov, je to plus. And think big!

Užitočné rady

Pokyny sú strohé. Je to úmysel. V praxi máte vždy nedostatok informácií. Musíte variť z toho, čo máte. Nebojte sa zlyhania, pokojne to pokazte. Hlavne niečo urobte, vytvorte a spoľahnite sa na svoje hlavy. Neodpisujte, nepýtajte sa profesorov, kamarátov, rodičov… Najlepšie odpovede máte vo svojich hlavách vy. Buďte odvážni! 

Na betón vás prepadne kríza, nedostatok času, obavy alebo lenivosť. Tieto prekážky sú súčasťou hry a budú vás prenasledovať celý život. Takže ich musíte začať zdolávať. Je to súčasť hry.

  • 1.6.2023
  • Registrácia tímov súťažiacich v ročníku 2020
  • 31.10.2023
  • Nápad + Riešenie + Zlepši to (Samotná práca na tvojom projekte)
  • 28.02.2024
  • Prezentácia a vyhodnotenie
  • 31.03.2024
  • Obdobie na cestu 3 tímov do Bruselu
  • 31.05.2024